Ľudia by si mali začať viac vážiť svoje okolie a životné prostredie
Pokračujeme v sérii článkov o našich kolegoch, zamestnancoch USSK, ktorí boli ocenení v rámci korporačnej súťaže Dobrovoľník roka United States Steel. Titul Šampión dobrovoľníctva získal aj Ladislav Stupák, ktorý pracuje ako operátor navíjania na teplej širokopásovej trati. Zamestnancom USSK je od roku 2017. V rámci občianskeho združenia Save Nature by Čivas, ktoré založil, spolu s kolegami a priateľmi čistia prírodu od nelegálnych čiernych skládok. Stále viac spolupracujú s políciou, samosprávami, školami a ďalšími neziskovými organizáciami. Ich cieľom je upozorňovať na znečistenie prírody, ktorú by si mali ľudia, naopak, viac vážiť a starať sa o ňu. Do súťaže ho nominoval kolega a člen združenia Roland Bartko (na titulnej snímke sprava doľava spolu s Ladislavom Stupákom, Vandou Repčekovou a Petrom Bartkom.)
Aj Ladislavovi Stupákovi sme položili pár otázok.
Spomínate si ešte na svoju prvú dobrovoľnícku akciu? O čo išlo?
„Áno a veľmi dobre. Spoločne s priateľkou Vandou sme sa pustili do čistenia jazierka, ktoré leží neďaleko nášho bydliska pri malom lesíku. Jazierko bolo z časti zasypané odpadom, ktorý tam kedysi ľudia z obce nosili. Čistili sme ho dva týždne v roku 2019, keď sme boli uvoľnení zo zamestnania počas pandémie covid v rámci skráteného pracovného týždňa (60,80%). Vtedy si nás všimli kamaráti a začali sa k nám pridávať.“
Kedy a prečo ste začali uvažovať o vytvorení občianskeho združenia?
„O OZ sme začali uvažovať v roku 2020. Na sociálnej sieti sme mali vytvorenú skupinu, kde sme zdieľali svoje čistiace akcie a ľudia nám chceli posielať finančné príspevky, lebo sa im naša myšlienka páčila. Keďže sme nemohli prijať dary na náš osobný účet, rozhodli sme sa teda založiť OZ aj s transparentným účtom. Takisto aj kvôli tomu, že sme sa dozvedeli o pomoci vo forme grantov a výziev.“
V čom sme sa vo vzťahu k životnému prostrediu za posledné roky zlepšili a kde stále máme rezervy?
„Pozitívne je, že sme začali zálohovať plastové fľaše a plechovky, tých bolo a je v našej prírode neúrekom, to vieme z vlastnej skúsenosti. Zmeny však musia byť komplexnejšie a zaistiť aj iným odpadom správnu recykláciu.“
Do aktivít ste dokázali zapojiť aj mnohých ďalších zamestnancov USSK alebo ľudí z komunity. Poraďte, čo zaberá pri ich motivovaní?
„Nemuseli sme motivovať a ani nikoho presviedčať, videli naše výsledky a našu neúnavnú prácu k zlepšeniu životného prostredia v našom okolí. Ľudia majú v povahe pomáhať jeden druhému, len sa to v nás musí prebudiť.“
Aké akcie alebo projekty máte pri ochrane životného prostredia naplánované na tento rok?
„My postupujeme vždy dynamicky a nikdy nevieme, kde presne budeme zasahovať. Väčšinou nás požiada o pomoc fanúšik zo sociálnych sietí, alebo starosta obce či primátor, iné OZ, alebo vodohospodári, s ktorými tiež spolupracujeme. My si terén alebo množstvo odpadu najprv pozrieme a po dohode prídeme na pomoc. Chodíme aj na rôzne EKO festivaly napr. k Dňu Zeme, kde ukazujeme verejnosti, ako správne triediť a čo všetko sme našli vyhodené v prírode práve v ich obci.“
Rovnako aj Ladislav získava spolu s morálnym ocenením aj finančný dar 5000 eur na pokračovanie aktivít ich občianskeho združenia Save Nature by Čivas.
Zamestnancom USSK oceneným v korporačnej súťaži Dobrovoľník roka sa venujú aj články:
U. S. Steel Košice - Dobrovoľníkom roka sa stáva... (usske.sk)
U. S. Steel Košice - Oceliar Rasťo Šelepský mení krajinu na svoj obraz (usske.sk)