Film Zem spieva v sprievode Štátnej filharmónie Košice a Lúčnice

Článok

Film Zem spieva v sprievode Štátnej filharmónie Košice a Lúčnice


Do košického Domu umenia prichádza nevšedný projekt, ktorý spája kinematografiu, orchestrálnu hudbu a zborový spev s folklórnymi prvkami. Na podujatí Karol Plicka: Zem spieva návštevníci zhliadnu prvý slovenský celovečerný dokument so živou muzikou. O hudobný sprievod sa postarajú orchester Štátnej filharmónie Košice, Spevácky zbor Lúčnice a tenorista Titusz Tóbisz pod vedením dirigenta Martina Leginusa. Veľkolepá óda na autentický folklór sa uskutoční v piatok 22. apríla o 18:00 v Dome umenia. 

Unikátny dokument

Koncert sa koná pri príležitosti 100. výročia Kina Úsmev a storočnice slovenskej kinematografie. Etnografický dokument Zem spieva zachytáva reálie Slovenska tridsiatych rokov 20. storočia a zaznamenáva dôležitý kolobeh života slovenského ľudu. Autorom námetu a režisérom bol Karol Plicka, ktorému sa v roku 1933 podarilo úspešne zavŕšiť pokusy o vznik slovenského dokumentárneho filmu. Aj vďaka poetickému zachyteniu slovenskej krajiny, citlivému prístupu ku dokumentácii slovenských tradícií a folklórnym motívom je film považovaný za majstrovské dielo. Ide o umelecky komponovaný záznam ľudových tradícii, hier, obradov, tancov a slávností v čase od skorej jari do neskorej jesene na Slovensku v 30. rokoch. Vo svojej dobe bol unikátny a úplne odlišný od vtedajšej tvorby. Zásluhu na hudobnej zložke filmu nesie skladateľ a dirigent František Škvor, ktorý pracoval s motívmi typickými pre východné Slovensko, čím nielen priblížil hudobné tendencie nášho regiónu, ale povýšil dokument na zvukové dielo.

Súčasťou podujatia je aj komorná výstava Karol Plicka vo foyeri Domu umenia pred koncertnou sálou. Návštevníkom ponúka nahliadnuť do poetických obrazov etnografa a ľudovej kultúry na Slovensku v 20. rokoch 20. storočia. Výstavu pripravilo Východoslovenské múzeum v Košiciach, ktoré tento rok oslavuje 150 rokov. 

Foto: Štátna filharmónia Košice

Prihláste sa a získajte prístup k zaujímavému obsahu

Prihlásiť sa