Oceľ nesmie zmiznúť z Európy

Článok

Oceľ nesmie zmiznúť z Európy


Pred chvíľou sa skončila demonštrácia v Bruseli, ktorú organizoval IndustriAll s podporou Európskej oceliarskej asociácie (EUROFER).

Demonštrácie sa zúčastnili tisícky odborárov z celej Európy, medzi ktorými nechýbali ani odborári zo Slovenska a 45 našich kolegov z U. S. Steel Košice.

Juraj Varga, predseda RO OZ KOVO U. S. Steel Košice: "V Bruseli zaznel veľmi silný hlas všetkých odborových zväzov, ktoré majú rovnaký názor na to, že v EU je treba robiť rozumnú politiku, ktorá zreálni požiadavky a nebude ubližovať priemyslu."

Oceliari z celej EÚ sa tak pripojili k pracovníkom z iných výrobných odvetví a vyzvali Európsku komisiu, aby zachránila tento priemysel a zachovala zamestnanosť investovaním do dobrých pracovných miest v priemysle a transformácie a zároveň bojovala proti globálnej nadmernej kapacite a nespravodlivému obchodu.

Bez okamžitých opatrení zo strany Európskej únie dôjde k ďalšiemu zatváraniu závodov a strate pracovných miest v oceliarskom priemysle. Na každé priame pracovné miesto v oceliarskom priemysle je v hospodárstve EÚ naviazaných ďalších sedem: oceľ je jadrom mnohých ďalších odvetví, od automobilového priemyslu, stavebníctva a obrany až po letecký priemysel. Ak oceľ zmizne z Európy, zmiznú aj hodnotové reťazce a prosperita.

Fakty o oceliarskom priemysle

  • Európsky oceliarsky priemysel poskytuje viac ako 300 000 priamych pracovných miest a podporuje viac ako 2,2 milióna nepriamych pracovných miest. Za posledných 15 rokov zaniklo takmer 100 000 pracovných miest, pričom v dôsledku bezprecedentných výziev sa teraz črtajú ďalšie škrty.
  • Globálna nadmerná kapacita ocele je na rekordnej úrovni – 551 miliónov ton v roku 2023, čo je štvornásobok výroby ocele v EÚ – a predpokladá sa, že do roku 2026 sa ďalej zvýši na približne 700 miliónov ton.
  • Výroba ocele v EÚ od roku 2018 klesla o 34 miliónov ton a v roku 2023 klesla len na 126 miliónov ton. Dovoz v súčasnosti predstavuje 27 % trhu EÚ.
  • Využitie kapacít v EÚ kleslo na neudržateľných 60 %. EÚ je jediným veľkým regiónom na svete, ktorý za posledných 15 rokov znížil kapacitu výroby ocele o 35 miliónov ton vrátane 9 miliónov len v roku 2024.

Po predstavení Kompasu konkurencieschopnosti, ktorý identifikuje zraniteľnosť európskeho oceliarskeho priemyslu v atmosfére nízkeho dopytu, vysokých cien energie a nekalej hospodárskej súťaže, európsky oceliarsky priemysel očakáva, že dohoda o čistom priemysle a akčný plán pre oceľ a kovy prinesú skutočné riešenia dlhodobých problémov.

Problémy sú pomenované jasne. Čím treba začať, to je prvá priorita, ktorú uvádza aj Eurofer. Je ňou ochrana trhu EU, ktorý ničí neférový dumping.


Foto: Ján Kisucký

Prihláste sa a získajte prístup k zaujímavému obsahu

Prihlásiť sa