Cieľom projektu Športom k zdravému životnému v Materskej škole na Cottbuskej ulici v Košiciach je vytvoriť z nej centrum športu, zaktivizovať organizovanie pohybových aktivít pre deti a poskytnúť atraktívne prostredie pre športovanie hravým spôsobom. Hlavným zámerom je vybudovať návyky k športovaniu už v detstve a tak prispieť k zdraviu detí. Cez pravidelné krúžky florbalu, tanca, gymnastiky, plávania, korčuľovania a ďalších vytvárať pozitívny vzťah k pohybu a zdravému životnému štýlu.
Aktivity realizujú postupne počas celého roka aj vďaka tomu, že zo získaného grantu vo výške 3000 eur v programe Spoločne pre región, ktorý spoločnosť USSK rozvíja už mnoho rokov na podporu rôznych komunitných projektov, zakúpili nové športové náradie. Každý týždeň majú deti krúžok florbalu, gymnastiky, rytmických a koordinačných cvičení. Absolvujú aj 10-dňový výcvik plávania a korčuľovania. V júni, pred odchodom na prázdniny, mali deti športovú olympiádu a z výkresov so športovou tematikou si urobili vernisáž. V športových aktivitách pokračujú opäť od septembra.
Zlata Antaliková, riaditeľka MŠ Cottbuská 34 (na smínke v galérii pri prevzatí symbolického šeku z rúk prezidenta USSK Jima Bruna), je vďačná za podporu a spokojná s tým, ako projekt napreduje. „Výsledok je fantastický. Deti sa tešia z každej pohybovej aktivity, či je to florbal, gymnastika, korčuľovanie, plávanie, tanec, športová olympiáda. Zlepšujeme tým zdravie detí, odstraňujeme zlozvyky, nesprávne držanie tela, zakrivenie chrbtice, ploché nohy. Športové aktivity sú pre deti radosťou, predpokladom pohody a kvality života. To sa nám podarilo!“
Pohybová výchova v predškolskom období tvorí podľa p. riaditeľky základ zdravého, všestranného rozvoja osobnosti dieťaťa, a to po stránke fyziologickej, motorickej, koordinačnej, kognitívnej, emocionálnej, psychologickej i sociálnej. Prispieva k upevňovaniu zdravia, k zvyšovaniu telesnej zdatnosti a pohybovej výkonnosti.
Aj do tohto projektu, tak ako pri všetkých ostatných projektoch v rámci programu Spoločne pre región, sa aktívne zapájajú zamestnanci USSK. Medzi nimi aj Vladimír Kuštyk z divízneho závodu Oceliareň. „V rámci projektu som sa aktívne zapájal pri presune detičiek zo škôlky do priestoru zimného štadióna Aréna sršňov a tak isto som asistoval pri prezliekaní a viazaní korčúľ. Na detičkách bolo vidno, ako si presun a pobyt na ľade užívajú. Pre niektoré to bolo prvý raz, čo stáli na ľade.“
Ako otec dvoch dcér sa im snaží dať základy zdravého životného štýlu a pohybu. „Obe dcérky vedieme k bicyklovaniu, korčuľovaniu (letnému aj zimnému) a tak isto aj k plávaniu. Ako pohybovú aktivitu majú aj tancovanie v dome ľudového tanca Vlada Urbana.“
Na projekte participoval aj Peter Kapel z DZ Doprava. „Podieľal som sa na spolupráci pri organizácii športovej olympiády, ktorá sa konala na školskom dvore MŠ Cottbuská. Bolo zaujímavé sledovať súťaživosť a pohybovú aktivitu detí vzhľadom na fakt, že dnešnej generácii detí sa začínajú vytrácať zručnosti a majú problém pri pohybových aktivitách s vytrvalosťou a motorikou. Práve preto veľmi oceňujem prístup MŠ a USSK pri podpore rozvoja týchto aktivít.“
Slovami chvály smerom k vedeniu a pedagogickému kolektívu MŠ Cottbuská nešetril ani Vladimír Kuštyk. „Chcem vyjadriť obdiv a poďakovanie za všetky aktivity a krúžky, ktoré dbajú na zdravie a pohyb našej vyrastajúcej generácie.“