V rámci našej vianočnej súťaže sme dostali aj recepty na zaujímavé pochúťky, ktoré nechýbajú na stoloch našich kolegov. Ak sa chcete inšpirovať, možno vyskúšať niečo nové, tak si ich určite pozrite.
POLIEVKY
Šošovicová polievka so slivkami, recept Renáty Jaklovskej
Suroviny: 200 g šošovice, 1 malá cibuľa, olej, bobkový list, celé čierne korenie, celé nové korenie, 80 g sušených sliviek, mlieko, hladká múka, soľ, vegeta, 1 lyžica cukru, ocot
Príprava: Šošovicu namočíme hodinu pred začiatkom varenia do vody, aby trošku zmäkla. Cibuľu nakrájame na drobno a na oleji osmažíme. Pridáme olej, korenia, šošovicu a zalejeme vodou. Varíme kým strukovina nebude mäkká. Ešte pred koncom pridáme sušené slivky. Z mlieka a múky pripravíme zátrepku ktorú za stáleho miešania vlejeme do polievky. Dochutíme soľou, vegetou a podľa chuti pridáme cukor a ocot. Povaríme cca 10 min a podávame.
Hubová polievka,
recept Miroslava Vojčíka
V hrnci popražíme cibuľku s dubákmi, ktoré boli cez noc namočené v studenej vode. Posypeme hladkou múkou a urobíme zápražku, zalejeme silným hovädzím vývarom a dochutíme soľou. Varíme cca 55 minút, podávame s domácimi „lečkami“.
Kapustnica,
recept Mariána Lazoríka
Suroviny: 3 l vody , 1 kg kyslej kapusty – nakrájanej na drobnejšie, 2- 3 cibule, 500 g údenej krkovičky, 350 g bravčového pliecka, 1 lyžička čierneho korenia celého, 4 kusy nového korenia celého, 2 zrnká jalovca, 2 ks bobkového listu, 1 lyžička mletého korenia, 2 lyžičky mletej rasce, 1 lyžička červenej papriky, 35 g sušených húb, 6 sušených sliviek, 6 strúčikov cesnaku, olej alebo masť
Ďalej budeme potrebovať: 2 väčšie zemiaky, 100 g údenej slaninky, 300 g klobásy (aj pálivej ak máte radi), 500 ml kyslej smotany
Postup: Do väčšieho hrnca nalejeme 3 litre vody a pridáme všetky koreniny okrem papriky a sušené huby. Dáme variť a asi po 30 minútach pridáme aj kyslú kapustu. Takto necháme prikryté variť ďalšiu hodinu, následne pridáme nakrájanú krkovičku. Na samostatnej panvici si na oleji alebo masti speníme cibuľku, pridáme bravčové pliecko, papriku, pretlačený cesnak a dusíme pár minút. Následne pridáme celú zmes do hrnca a do kapustnice už hodíme aj sušené slivky. Opäť necháme variť asi hodinu. Slaninku si nakrájame na kocky a vyškvaríme v hrnci. Masť si môžeme odložiť na neskôr. Prípadne si na masti môžeme speniť ešte jednu cibuľku a pridať ju do kapustnice. Oškvarky pridáme do kapustnice. Všetko necháme ešte chvíľu spolu povariť, zložíme z plameňa a necháme stáť na 24 hodín. Na druhý deň privedieme odležanú kapustnicu opäť do varu a pridáme aj nakrájanú klobásu a postrúhané zemiaky.
ŠALÁTY A HLAVNÉ JEDLÁ
Zemiakový šalát s červenou repou, recept Renáty Jaklovskej
Suroviny: 500 g zemiakov uvarených v šupke, 500 g červenej repy uvarenej v šupke, 1 ks cibuľa, 4 ks vajcia uvarené natvrdo, 250 ml kyslej smotany alebo bieleho jogurtu, olivový olej, citrónová šťava, soľ, mleté čierne korenia
Príprava: Zemiaky a červenú repu uvaríme v šupke a necháme vychladnúť. Vychladené zemiaky pretlačíme ako na šalát. Repu nastrúhame na hrubom strúhadle, vajíčka očistíme a nakrájame resp. pretlačíme a cibuľu nasekáme na drobno. Pridáme kyslú smotanu resp. biely jogurt, olivový olej, soľ, mleté čierne korenie a pokvapkáme citrónovou šťavou, dobre zmiešame a dáme vychladiť.
Kyslá kapusta s hrachovou kašou, recept Miroslava Vojčíka
Na panvičku dáme trošku cibule, opečieme do ružova, potom posypeme hladkou múkou a urobíme svetlú zápražku. Pridáme pokrájanú kyslú kapustu a povaríme s troškou vody cca 15 minút. Namočený hrach uvaríme s cesnakom a soľou do mäkka a dáme doňho tmavú zápražku tak, aby kaša nebola veľmi hustá. Na tanier servírujeme kyslú kapustu a hrachovú kašu.
SLADKÁ BODKA
Rakvičky, recept Adriany Liškovej
Cesto: 210 g hladkej múky, 70 g práškového cukru, 1 žĺtok, 1 vanilkový cukor, 140 g tuk (hera, palmarin...), 20 g kakao, f ormičky (ja používam rakvičky, preto ten názov)
Zo všetkého zamiesime cesto, ktoré natlačíme do formičiek (rakvičiek) dáme piecť na 175 stupňov na cca 8 minút.
Plnka: 1 maslo, 2 zlaté klasy, 7 dcl mlieka, práškový cukor podľa chuti, ja dávam odhadom
Uvarím puding, (podľa návodu) aj do pudingu dávam trocha cukru, ale kryštálového. Dám vychladiť. Vymiešam maslo s práškovým cukrom a zmiešam s vychladnutým pudingom.
Čokoládová poleva: 200g varovej čokolády, tuk
Na dno rakvičky dám kyslejší domáci džem (ríbezľový, hroznový), navrch nastriekam puding a vrch ozdobím čokoládovou polevou cik- cak.
Mandľové keksíky, recept Silvie Huškovej
Suroviny: 150 g mletých mandlí, 250 g zmäknutého masla, 80 g práškového cukru, 1 malá lyžička škorice, 250 g hladkej múky / mandľovej múky, ½ prášku do pečiva
Postup : Všetko spracujeme do cesta, vyvaľkáme medzi potravinovou fóliou. Vykrajujeme kolieska, srdiečka... aké formičky doma nájdeme.
Vaječný likér, recept Silvie Huškovej
Suroviny: 4 ks vaječných žĺtkov, 1 ks vanilkový cukor, 2 plechovky salka, 250g trstinový cukor, 500 ml rum
Postup: Žĺtky s cukrom vyšľaháme do peny. Prilejeme salko, rum a všetko vymiešame do hladka. Precedíme do fliaš, uzavrieme a necháme 3 týždne odstáť.