Pomoc, ktorej sa im dostáva, posúvajú ďalej

Článok

Pomoc, ktorej sa im dostáva, posúvajú ďalej


Dobrovoľníctvo obohacuje, potvrdzujú štipendisti košickej oceliarne

So svojimi názormi na dobrovoľníctvo i skúsenosťami, ktoré už v tejto oblasti majú, sa s nami podelili štipendisti košickej oceliarne. Viacerí z nich nechýbali medzi bezmála sedemdesiatimi ochotnými ľuďmi, ktorí pomáhali zabezpečovať chod charitatívneho stánku na Hlavnej ulici pred najkrajšími sviatkami roka. Prezradili čosi viac o tom, či majú počas štúdia na vysokej škole priestor na dobrovoľnícke aktivity, ak áno, čomu sa venujú, ako ich pomoc druhým obohacuje, ak mali službu v charitatívnom stánku U. S. Steel Košice ako sa im páčila a v čom vidia jeho prínos pre podporenú neziskovú organizáciu.

Roman Staňo, poslucháč Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, nie je v oblasti dobrovoľníctva žiadnym nováčikom. „Od začiatku štúdia sa venujem práci v združení STROM, ktoré v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ v Košiciach vytvára komunitu pre matematicky nadanú mládež. Podieľam sa na príprave súťaží, seminárov, prednášok a sústredení pre žiakov základných a stredných škôl s nadpriemerným talentom na matematiku,“ vraví. A dodáva, že  pri príprave prednášok a seminárov sa naučil mnoho nového z menej známych oblastí matematiky, čo ho spolu s prácou na príprave súťaží a sústredení, kde zasa získal koordinačné i organizačné schopnosti, nesporne obohatilo.

Sarah Barnová, ktorá je študentkou Národného inštitútu aplikovaných vied v Toulouse, sa napriek náročnému štúdiu pripojila k humanitárnemu krúžku, ktorý sa venuje projektom pre Francúzsko, Indiu, Laos, Peru a Senegal. „Pečieme a predávame palacinky, vianočné čokoládky alebo máme stánok v jednom obchodnom dome na balenie darčekov do vianočného papiera. Taktiež máme možnosť raz do týždňa ísť do mesta a rozdávať bezdomovcom jedlo, šatstvo a hygienické potreby. Organizujú a udržiavajú to v chode výlučne študenti. Zahŕňa to pravidelné stretnutia, kontaktovanie organizácii a motivovanie študentov. Preto je to naozaj veľmi poučné do života. Vytváranie komunity a služba pre ňu je pre mňa úplne prirodzená a správna. Mám pocit, že takto robím svet lepším a to je to, čo túžim robiť.“

Študentka Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach Anna Kötelesová sa po­pri štúdiu venuje viacerým mimoškolským aktivitám. V predvianočnom období totiž hráva spolu s orchestrom na mnohých benefičných koncertoch. „Vo vianočnom stánku sa mi páčilo, bola som prekvapená, koľko ľudí malo úprimný záujem prispieť na charitatívny účel. Bola tam veľmi príjemná atmosféra. Pre združenie Radosť sa vyzbierala veľmi pekná suma, ktorá určite pomôže financovať aktivity, ktoré organizuje pre ľudí s duševnými poruchami. Okoloidúci ľudia často váhali, či sa pri stánku zastaviť, a zastavili sa, až keď od nás počuli, že môžu prispieť sumou, akú sami zvážia. To ich zaujalo. Napadlo mi, že by táto informácia mohla byť niekde napísaná. Preto sme nápad  hneď zrealizovali - doniesli sme do stánku lampu, na ktorú sa dá písať. Potom sa aj bez vyzvania pristavilo pri stánku viac ľudí,“ konštatuje.

„Počas štúdia na vysokej škole a hlavne teraz počas bakalárskeho ročníka je voľného času trocha menej, no na vianočný stánok U. S. Steel Košice sa každoročne veľmi teším a vždy si nájdem nejaký čas, keď môžem prísť trocha pomôcť,“ dáva vedieť Dávid Balogh, poslucháč rovnakej fakulty. Netají, že ho pomoc druhým obohacuje. „Samozrejme, je to príjemný pocit, keď viete niekomu určitou formou pomôcť, či už rodine, známym alebo aj cudzím ľudom.“ Potvrdzuje, že rovnako ako počas predchádzajúcej služby, bola atmosféra v stánku fantastická. „Každodenný stres, ktorý človek v tom čase zažíva, ihneď zmizne a dokonca človek nadobudne aj chýbajúcu atmosféru prichádzajúcich sviatkov. Za najväčší prínos považujem to, že podporená organizácia sa určite dostane do väčšieho povedomia ľudí, čo môžem len potvrdiť. Tých, ktorí prišli k stánku sami, bolo viac ako napríklad v minulom roku.“

Štúdium a šport sú náročné na čas aj pre Lenku Trembeckú, ktorá sa pripravuje na svoje budúce povolanie na Univerzite v Glasgowe. „Nemám ho veľa, takže som bola veľmi rada, keď mi bola ponúknutá možnosť pomôcť tým, ktorí to potrebujú, hlavne počas vianočných sviatkov. Veľmi ma zaujala myšlienka stánku. V mojom prípade šlo o centrum pre autistické deti Rubikon. Detičky vyrobili krásne vecičky, rôzne sviečky, tašky, vrecúška... Sama som prispela a dostala nejednu sviečku, pretože išlo o skutočne krásne a originálne kúsky. Bol to naozaj obohacujúci zážitok a myslím si, že U. S. Steel Košice robí veľmi dobre, keď sa medzi všetkými inými aktivitami, ktoré organizuje, aj takýmto spôsobom snaží pomôcť komunite. Ak to bude možné, určite sa zúčastním aj o rok. Veľké ďakujem!“

Pre Františku Ferenčíkovú, študentku Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, nebola dobrovoľnícka služba v stánku novou skúsenosťou. Vlani v decembri oslovovala okoloidúcich v charitatívnom stánku spolu s aktivistami neziskovej organizácie Klub Forresta Gumpa. „Som veľmi rada, že vďaka U. S. Steel Košice som mohla využiť túto šancu a spoznať bližšie organizáciu aj klientov, ktorí ju navštevujú. Popri všetkých školských povinnostiach bolo veľmi osviežujúce sa na chvíľku zastaviť a spoznať ľudí s neľahkým osudom.“   

Prihláste sa a získajte prístup k zaujímavému obsahu

Prihlásiť sa