Mladosť a nadanie na pódiu Štátnej filharmónie Košice

Článok

Mladosť a nadanie na pódiu Štátnej filharmónie Košice


Prvý marcový koncert Štátnej filharmónie Košice s názvom MONIUSZKO – ČAJKOVSKIJ – MENDELSSOHN-BARTHOLDY láka návštevníkov atraktívnym programom aj obsadením. V Čajkovského husľovom koncerte sa vo štvrtok 2. marca o 19:00 na pódiu Domu umenia predstaví Daniel Matejča, víťaz televíznej šou Virtuosos V4+ z roku 2021 a absolútny víťaz Eurovision Young Musicians 2022 vo francúzskom Montpellier.

ŠFK tento koncert zverila do rúk českého dirigenta Marka Prášila, debutanta medzinárodného hudobného festivalu Pražská jar 2022. Dalo by sa povedať, že leitmotívmi večera budú mladosť a nadanie, pretože v druhej polovici koncertu zaznie Symfónia č. 1 c mol Felixa Mendelssohna-Bartholdyho, ktorého talent sa prejavil v ranom veku a toto dielo dokončil, keď mal len 15 rokov. V úvode večera zaznejú efektné a iskrivé Goralské tance Stanislava Moniuszka.

Veľký husľový talent

Sólista večera Daniel Matejča začal hrať na husliach vo veku štyroch rokov pod vedením svojej matky. Po roku nastúpil do triedy prof. Ivana Štrausa. U neho študuje dodnes, už ako študent 2. ročníka Akadémie múzických umení v Prahe. Okrem už spomínaných úspechov, ktorými ohromil milióny divákov, má mladý talent na konte rad súťažných trofejí z prestížnych interpretačných súťaží. Napriek svojmu veku koncertuje naprieč Európou a vo svete. S Čajkovského koncertom vystúpil na jeseň 2022 na medzinárodnom hudobnom festivale Dvořákova Praha a týmto pôsobivým a poslucháčsky mimoriadne obľúbeným dielom poteší aj publikum na svojom koncerte v Košiciach.

Koncert Štátnej filharmónie Košice MONIUSZKO – ČAJKOVSKIJ – MENDELSSOHN-BARTHOLDY sa uskutoční vo štvrtok 2. marca 2023 o 19:00 v Dome umenia a je zaradený do abonentného B cyklu. Verejná generálka sa začína o 10:00 a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom a hosťami o 18:00 v Malej sále Domu umenia. Všetky druhy vstupeniek sú dostupné online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo priamo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Návštevníci si vstupenky môžu zakúpiť aj osobne vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím.

Prihláste sa a získajte prístup k zaujímavému obsahu

Prihlásiť sa