Hrozí obmedzenie verejnej dopravy - priebežne aktualizujeme

Článok

Hrozí obmedzenie verejnej dopravy - priebežne aktualizujeme


14.2.2023 19:25
Korzár

Je to definitívne. Časovo neobmedzený štrajk zamestnancov dopravného podniku sa zatiaľ končí už po prvom dni. Od stredy bude mestská hromadná doprava v Košiciach premávať v takom rozsahu ako pred štrajkom. Korzáru to potvrdil riaditeľ riadenia dopravy a člen predstavenstva DPMK Roman Danko.

https://kosice.korzar.sme.sk/c/23133666/strajk-dopravny-podnik-mesto-kosice-minuta-po-minute.html

14.2.2023 12:40
Podľa našich informácií zatiaľ štrajk zamestnancov dopravného podniku nespôsobil vážnejšie problémy v dochádzke. Objednané autobusy, ktorých sa za jedeň deň u nás otočí približne 40 došli načas. Kolegyne a kolegovia električky pravdepdobne vymenili za iný druh dopravy. Určité komplikácie mohli spôsobiť väčšie zápchy než obvykle, pretože sa prirodzene zvýšil početr osovbných áut v špičke.

13.2.2023 15:30
Informácia DPMK

Uvádzame bližšie informácie v súvislosti so zajtrajším štrajkom. Ak nám budú známe ďalšie informácie, budeme ich dopĺňať priebežne.
Podľa nám dostupných informácií štrajk začne v utorok hneď od začiatku dennej prevádzky MHD, teda od cca 04:30.
Nie sme organizátorom štrajku a preto nevieme predpovedať, ako sa vyvinie situácia, t.j. koľkí vodiči MHD sa do štrajku zapoja a teda čo bude vykonávané a čo nie.
Ako sme však uviedli včera, s určitosťou budú vykonané spoje:

  1. na autobusových linkách RA
  2. na vyhradených školských spojoch pre telesne a mentálne postihnuté deti
  3. spoje na mimoriadnej okružnej linke "H", ktorá budú premávať v 15 min. intervale na trase Staničné námestie - Železničná nemocnica - Nová nemocnica - Stará nemocnica - Staničné námestie, s odchodmi zo Staničného námestia každú hodinu o XX:00, XX:15, XX:30 a XX:45.
    UPOZORNENIE: Linka H bude premávať po trase Staničné námestie - Železničná nemocnica (zastávka linky 19 smer NMM), Nová nemocnica (zastávka linky 12, 17, 36 smer Cassovar) - Stará nemocnica (zastávka linky 12, 15, 16 smer Dom umenia) - Staničné námestie ,t.j. na iných zastávkach linka nebude zastavovať.

V mene spoločnosti DPMK sa cestujúcim ospravedlňujeme za vzniknuté komplikácie a vykonávame všetky kroky na ukončenie štrajku. Ďakuje trpezlivosť voči kolegom, ktorí sa snažia Vám čo najskôr zareagovať na Vaše otázky.

https://www.dpmk.sk/aktuality/2023/informacie-tykajuce-sa-strajku-dna-14022023

13.2.2023 7:30
Správa z tlačových agentúr:

Odborári Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) ohlásili na utorok (14. 2.) ostrý štrajk. Mestská hromadná doprava bude úplne obmedzená. Premávať budú len spoje do dvoch nemocníc, spoločnosti U. S. Steel a do školy v košickej mestskej časti Vyšné Opátske. TASR o tom v nedeľu informovala predsedníčka základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu (IOZ) pri DPMK Andrea Vindišová.Štrajková pohotovosť bola odborovými organizáciami pri DPMK vyhlásená 10. januára. Následne sa 17. januára uskutočnilo verejné zhromaždenie zúčastnených strán. Zamestnanci vtedy odsúhlasili vyhlásenie ostrého štrajku. Na spoločnom mimoriadnom zasadnutí výborov odborových organizácií bol 31. januára zvolený štrajkový výbor a prijaté uznesenie o vykonaní ostrého časovo neobmedzeného štrajku."Vopred sa ospravedlňujeme obyvateľom mesta Košice a celej cestujúcej verejnosti za spôsobené ťažkosti, ale toto je jediný spôsob, ako upozorniť, že doprava v meste sa bez peňazí robiť nedá," uviedli vo vyhlásení Vindišová a Ivan Horváth, predseda základnej organizácie vodičov mestskej hromadnej dopravy pri DPMK.V deň konania štrajku bude vypravená linka "H", ktorá zabezpečí dopravu cestujúcich do nemocnice na Triede SNP a na Rastislavovej ulici. Taktiež budú vypravené autobusové spoje "RA", a to tak, aby bol zabezpečený návoz na pracovné zmeny do spoločnosti U. S. Steel a zároveň bude zabezpečovaná takzvaná vnútrozávodná doprava v tejto spoločnosti. Spoje, ktoré vykonávajú rozvoz detí do školy v mestskej časti Vyšné Opátske, budú taktiež zabezpečené v plnom rozsahu. Časovo neobmedzený štrajk je dobrovoľný. Vstupujú doň všetci zamestnanci akciovej spoločnosti bez ohľadu na pracovné zaradenie. Zamestnanci sa počas štrajku zúčastnia aj na verejnom zhromaždení na Bardejovskej a Hornádskej ulici. Odborári predtým uviedli, že ostrý štrajk bude vyhlásený ako apel na neriešenie kritickej situácie v DPMK či nedostatok financií na zabezpečenie úloh. Podľa ich slov ide aj o zachovanie pracovných miest, pracovné podmienky zamestnancov a ich spravodlivé finančné odmeňovanie. V súvislosti s ohlásením ostrého štrajku v DPMK očakáva vedenie mesta riešenie situácie zo strany vedenia dopravného podniku, a to bez prepúšťania zamestnancov. Podnik, naopak, poukazuje na to, že už zabezpečil úsporu prevádzkových nákladov a pri chýbajúcich financiách očakáva pomoc mesta, a to aspoň na zachovanie súčasnej úrovne verejnej dopravy.

Prihláste sa a získajte prístup k zaujímavému obsahu

Prihlásiť sa