Poštípanie hmyzom nám v lete pomerne často dokáže skomplikovať a znepríjemniť pobyt v prírode alebo v záhrade.
Téme sa venuje primárka urgentného príjmu Nemocnice AGEL Košice - Šaca MUDr. Katarína Hricová.
Aby sme predišli nepríjemným situáciám, netreba zabúdať na správnu prevenciu - na používanie repelentov, ochranných sieťok na oknách, nechodiť naboso po tráve a taktiež je potrebné byť opatrný aj pri sladených nápojoch, ktoré si môže vychutnávať aj okrídlený návštevník. Ešte väčšie opatrenia by mal podstupovať človek, ktorý vie, že je alergický. Čo však robiť v prípade, že hmyz si nás predsa len „nájde“? Úplne prvou a najdostupnejšou prvou pomocou môže byť schladenie miesta pod tečúcou vodou, resp. priloženie studeného obkladu.
„Ak vidíme z rany trčať žihadlo (poštípanie včelou), opatrne ho vyberieme. Dobrou správou je, že najčastejšie sa stretneme s poštípaním komárom alebo ovadom, po ktorých takmer nikdy nevznikajú alergické reakcie. Miesto však tak či tak môže vplyvom chemických látok v slinách sčervenať a koža sa môže zapáliť, čo je očakávanou reakciou. Liečba takýchto poštípaní je symptomatická: studený obklad, lokálne antihistaminikum (gél) v prípade väčšieho svrbenia alebo viacerých bodnutí aj celkové antihistaminiká, niektoré v lekárni dostaneme aj bez lekárskeho predpisu,“ odporúča MUDr. Katarína Hricová, ktorá ďalej vysvetlila, že z „babských receptov“ môže dobre pôsobiť jablčný ocot či šťava z citróna. „Tieto látky by som ale opatrne používala u detí, pretože prvotne môžu na podráždenej pokožke spôsobiť štípanie, ide o kyseliny. „Babský recept“ je v podstate aj použitie chladivých obkladov. S ľadom však tiež opatrne, stretli sme sa aj s lokálnymi omrzlinami po prikladaní čistého ľadu na inak veľmi malú ranku od hmyzu,“ priblížila ďalej.
Poštípanie včelou, osou alebo sršňom môže spôsobiť alergickú reakciu, ktorá sa prejavuje väčším začervenaním, opuchom, bolestivosťou v danom mieste. Tieto lokálne reakcie sa dajú pomerne dobre zvládnuť podobnými metódami, ako sú uvedené vyššie. V prípade väčších bolestí aj s užitím analgetika, lieku proti bolesti, napríklad s obsahom paracetamolu či ibuprofenu, ktoré sú v lekárňach voľne dostupné. „Pokiaľ však dochádza k takzvanej celkovej reakcii, je nutné vyhľadať lekára. Celková reakcia sa prejavuje začervenaním aj na miestach mimo okolia vpichu, opuchom slizníc, väčším slzením či produkciou slín. V najťažších prípadoch aj opuchom slizníc dýchacieho traktu, čo môže byť až život ohrozujúci stav. Tí, čo vedia o svojej alergii na takýto hmyz, mávajú pri sebe špeciálne pero s obsahom adrenalínu, sú lekárom poučení ako ho užívať. Ak niekto má takýto typ alergie, mal by poučiť ľudí zo svojho okolia, ako tieto perá používať a kde ho uschováva, aby mu ho mohli blízki v prípade potreby podať. Ak sa ale vyvinie silná reakcia u niekoho, kto doteraz alergiu dokázanú nemal, mal by vyhľadať lekársku pomoc. Dovtedy môže užiť dostupné antihistaminiká, mal by sa čo najmenej hýbať a znovu postihnuté miesto chladiť,“ vysvetľuje primárka, ktorá zdôraznila, že veľmi veľký pozor si treba dávať na uštipnutia v oblasti hlavy, tváre, krku a najmä v ústnej dutine, aj pokiaľ človek nie je alergický, Lokálny opuch môže totiž spôsobiť komplikácie s dýchaním.
Ilustračné foto: freepik.com