
Svetový deň recyklácie mal svoju premiéru 18. marca 2018. Vyhlasuje ho londýnska spoločnosť The Global Recycling Foundation, ktorá ním chce poukázať na dôležitú úlohu, ktorú recyklácia zohráva pre našu planétu.
Recyklácia je jedna z dvoch kľúčových národných a európskych výziev pre udržateľný rozvoj. Druhou naďalej zostáva nahradenie skládkovania inými technologickými formami na spracovanie nerecyklovateľného odpadu.
- Slovenská republika dnes recykluje 51,3 % komunálneho odpadu.
- Za 17 rokov sa SR podarilo zvýšiť recykláciu obalov zo 45,21 % na 72,19 %.
V roku 2023 dosiahla miera recyklácie komunálneho odpadu na Slovensku 51,3 %, čo predstavuje nárast o 1,2 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu roku. Aj keď sa Slovensko v oblasti recyklácie výrazne posunulo, dosiahnutie cieľa 55 percent úrovne recyklácie komunálneho odpadu k 31. decembru 2025 je ambiciózny cieľ.
V USSK dlhodobo preferujeme ako najvhodnejší spôsob nakladania s odpadom jeho zhodnotenie a recykláciu. V našej spoločnosti miera zhodnotenia odpadov je na úrovni viac ako 43 % vzniknutého množstva odpadov. V roku 2024 sa nám túto úroveň podarilo zvýšiť na 48 %.
Každý z nás produkuje, či už doma alebo v práci, množstvo odpadov. Je dôležité, aby sme dbali na to, kde tento odpad nakoniec skončí.
- Minimalizujme vznik odpadov z našich činností.
- Využívajme zavedený systém triedeného zberu odpadov.
- Recyklujme aj vo svojej záhrade, a dajme veciam druhú šancu.
Riešením, ako šetriť cenné prírodné zdroje, je vrátiť materiál naspäť do obehu a zabezpečiť tak jeho opätovné využitie.
Recyklácia odpadov ako jeden zo spôsobov zhodnocovania odpadov je dôležitý proces, ktorý pomáha chrániť životné prostredie a šetriť zdroje. Recyklácia umožňuje opätovné využitie odpadov ako druhotných surovín vo výrobnom procese a znižuje potrebu ťažby nových surovín. Výhody recyklácie zahŕňajú nižšiu spotrebu surovín, zníženie emisií a ochranu životného prostredia.
Zdroje:
18. marca - Svetový deň recyklácie - EKOkalendár