Nová výkonná podpredsedníčka EK zodpovedná za zelenú transformáciu Teresa Ribera Rodríguez minulý týždeň navštívila nadnárodný priemyselný komplex spoločnosti ArcelorMittal v belgickom Gente. Podnetom pre jej návštevu bolo varovanie, že nízkouhlíkové oceliarske projekty nebudú pokračovať bez ďalšej politickej podpory Bruselu.
Výsledkom oficiálnej návštevy by mala byť nová exekutíva EÚ pre európsky priemysel. Teresu Riberu Rodríguez sprevádzal podpredseda EK pre priemyselnú prosperitu a stratégiu Stéphane Séjourné, spolu s belgickým premiérom Alexandrom De Croom a predsedom ministra flámskeho regiónu Matthiasom Diependaelom.
V roku 2021 podnik oznámil ambiciózny plán na ekologizáciu svojho vysoko energeticky náročného priemyslu, pričom odhadované investície boli podľa generálneho riaditeľa Geerta Van Poelvoorde vo výške viac ako 2 miliárd eur. Táto investícia je pre Belgicko významná, keďže nadnárodný oceliarsky gigant má v krajine štyri závody s ročným obratom 5 miliárd eur. Továreň v Gente, jedna z najkonkurencieschopnejších lokalít skupiny, zamestnáva viac ako 4 500 zamestnancov a 1 100 dodávateľov. P odľa medzinárodného výkonného riaditeľa Aditya Mittala európsky trh doposiaľ neposkytuje ziskový model na návratnosť týchto investícií. Aj preto ďalšie európske krajiny vrátane Francúzska a Nemecka tiež ešte neschválili navrhované udržateľné investície.
V tejto súvislosti minulý týždeň ArcelorMittal poukázal na významné nedostatky mechanizmu cezhraničného uhlíkového cla (CBAM), ktorého cieľom je chrániť európskych výrobcov pred podhodnotením zo strany zahraničných konkurentov, ktorí podliehajú laxnejšej regulácii. Oceliarsky gigant uviedol, že politické, energetické a trhové prostredie sa nepohlo priaznivým smerom a konečné investičné rozhodnutia nebolo možné prijať bez jasnej politickej podpory.
Na záver stretnutia podpredsedníčka EK Teresa Ribera Rodríguez novinárom povedala: „Vieme, že dôvody, prečo sme zaviedli celú zelenú stratégiu, sú dôležitejšie ako kedykoľvek predtým a sú dobrou hnacou silou inovácií, adaptácie a modernizácie priemyselných kapacít. Vieme však aj to, že pred nami je veľa výziev, ktoré je potrebné riešiť koherentným spôsobom".
Všetci účastníci stretnutia sa zhodli na tom, že Brusel si vypočul volanie o pomoc zo strany oceliarskeho a hliníkového priemyslu, ktoré úzko súvisí s energetickým tlakom a nadmernou kapacitou výroby ocele a hliníka v iných častiach sveta. EÚ musí zabezpečiť rovnaké podmienky a príležitosť rozvíjať sa a rovnako musí zabezpečiť, aby tieto zariadenia zostali v Európe, nakoľko oceľ je základom pre tzv. čisté odvetvia, ako sú železnice, či zariadenia na obnoviteľné zdroje energie. Bude tiež potrebné, aby európsky priemysel mal prístup k dostupnejším cenám energií. Teresa Ribera Rodríguez, ktorá v tejto oblasti intenzívne pracovala v predchádzajúcich funkciách španielskej podpredsedníčky a ministerky pre ekologickú transformáciu, uznala, že neexistuje rýchle riešenie cien energií. Výstižne to vyjadril Stéphane Séjourné: „Ak nie je oceľ, nie je ani priemysel".
Nová Európska komisia (EK) plánuje predstaviť do sto dní od jej nástupu do funkcie Stratégiu čistého (zeleného) priemyslu.
Budeme preto pozorne sledovať, s akou stratégiou príde nová EK a aký to bude mať dopad na oceliarsky priemysel v EÚ. Sledujte nás naďalej.
Na fotografii: Podpredsedníčka Európskej komisie Teresa Ribera (vpravo) počas tohtotýždňovej navštevy závodu oceliarskej spoločnosti ArcelorMittal v belgickom meste Gent. Na podujatí sa zúčastnil generálny riaditeľ spoločnosti ArcelorMittal Europe, Geert Van Poelvoorde (druhý sprava); úradujúci predseda vlády Belgicka Alexander de Croo (tretí sprava) a podpredseda výkonnej rady EÚ pre prosperitu a priemyselnú stratégiu Stéphane Séjourné (vľavo); EFE/Javier Albisu