Napojili hradný prameň

Článok

Napojili hradný prameň


Päťdesiat päť kilometrov od Košíc sa na nachádza obec Hanigovce v okrese Sabinov. Nad ňou sa na úpätí Čergovského pohoria ukrýva Hanigovský hrad. Vyskytujú sa tu mnohé vzácne druhy živočíchov, napríklad lúčny koník červenokrídly, vzácny motýľ modráčik, loví tu sokol myšiar, ktorý má hniezdo priamo na hradnom múre. V partnerstve s miestnym farmárom tu bol v roku 2022 založený chov kôz, ktoré spásaním udržujú hradné bralo a lúku pod ním čisté od krovín. Celoročne prebývajú na lúke pod hradom aj poníky.

O zrúcaninu hradu sa starajú dobrovoľníci v spolupráci s obcou Hanigovce. Ich snahu sme tento rok podporili grantom 3000 € z programu Spoločne pre región. O projekte Napojme hradný prameň porozprával koordinátor projektu Martin Sárossy.

„Týmto projektom pokračujeme v inovatívnom prístupe, ktorý vníma hradnú ruinu ako hodnotný biotop a snaží sa dostať prírodnú aj kultúrnu hodnotu hradu do rovnováhy. Na Hanigovskom hrade je údržba hradného areálu podporená nie krovinorezmi či vypiľovaním, ale chovaním stáda kôz, čo dopĺňa scenériu na samom brale. Je to zážitok aj pre návštevníkov. Práve kvôli zvieratám vznikla potreba vytvoriť napájadlo. V minulosti sa tu nachádzalo, časom však bolo zanesené blatom. Stalo sa tak v dôsledku neudržiavanej prístupovej cesty, z ktorej bola zmývaná pôda do napájadla. Zrážková voda sa nemala kde zadržiavať a po prívalových dažďoch rýchlo odtekala z územia. Preto je súčasťou aktivít i úprava prístupovej cesty.“

Do projektu boli zapojení aj dobrovoľníci zo zahraničia. V spolupráci s neziskovou organizáciou Inex, ktorá sprostredkúva spoznávanie krajín prostredníctvom dobrovoľníckych aktivít, sa v júli podarilo zrealizovať medzinárodný dobrovoľnícky tábor.  

„Dobrovoľnícke kapacity sú obmedzené. Faktom je, že dobrovoľníctvo u nás zažíva útlm. Generácia z roku 2000, kedy nastal boom zakladania dobrovoľníckych združení na obnovu hradov, pomaličky dozrieva a   mladí k nám neprichádzajú. Práve preto sú pre nás veľkou podporou zahraniční dobrovoľníci, či zapájanie miestnych komunít skrz sociálny podnik. Medzinárodného dobrovoľníckeho tábora sa z účastnilo desať dobrovoľníkov zo Španielska, Francúzska, Mexika, Vietnamu, Japonska a Hong Kongu. Navozili kamennú drvu a upravili terén, pomohli na hospodárstve kde sú kozy a   poníky, ktorým má napájadlo slúžiť. Upravili prístupové chodníky a   pomohli pri stavbe zázemia pre zvieratá. Pre mňa to bol už asi dvadsiaty dobrovoľnícky tábor v   spolupráci s   organizáciou Inex. Na Slovensko p richádzajú najmä mladí ľudia, väčšinou študenti. Inex takisto vysiela Slovákov do zahraničia. Tábor sme realizovali už na viacerých hradoch, predovšetkým na východnom Slovensku, či už Šariš, Soľnohrad, Lipovce. Na Hanigovskom hrade po prvý raz. Odozva bola veľmi pozitívna, aj z   obce Ľutina, kde boli dobrovoľníci ubytovaní. Každý deň prišli na hrad, kde pomáhali, absolvovali aj výlety do okolia. Naplnil sa ich cieľ spoznať Slovensko, ale inou formou ako cez cestovnú kanceláriu, boli bližšie miestnej komunite. Pri projekte pomáhali aj štyria nezamestnaní z rómskej osady v   obci Milpoš, ktorí sú do obnovy hradu zapojení cez sociálny podnik. Spolupracujeme s   nimi už tretí rok. Máme jedného nového pracovníka, ktorý sa zaúča popri ostatných. Zámerom je mať skúsenejších pracovníkov a   pridať k   nim ďalšieho, ktorý získava pracovné návyky a   učí sa popri ostatných. Dlhodobo nezamestnaná žena sa stará o   „hradnú čriedu“ kôz a   dva poníky. „Strážkyňa hradnej pečiatky" Simona spája farmárčenie s   výrobou mliečnych produktov, komunikuje s   návštevníkmi, zabezpečuje predaj suvenírov a   pomáha tak   podpore cestovného ruchu.“

Aktivity projektu boli sčasti naviazané na každoročnú obnovu, realizovanú z programu Obnovme si svoj dom z Ministerstva kultúry, ktorý bol, žiaľ, oneskorený. Harmonogram prác sa tak posunul, no napriek tomu je dnes napájadlo vyčistené a postupne sa napĺňa vodou.

„Vodná hladina napájadla určite priláka aj obojživelníky a prispeje k posilneniu populácie skokanov, kuniek a mlokov. V budúcnosti by sme pri napájadle chceli umiestniť informačnú tabuľu o živočíchoch viazaných na mokrade,“ načrtol budúce plány Martin Sárossy.


Fotografie: archív Martina Sárossyho, facebook Inex Slovakia a Hanigovský hrad - o.z. Novum Castrum

Prihláste sa a získajte prístup k zaujímavému obsahu

Prihlásiť sa