Priemerný vek zamestnancov našej spoločnosti sa blíži k päťdesiatke. To znamená, že najväčšie zastúpenie má u nás Generácia X, ale nájdu sa aj Boomeri, Mileniáli a ľudia z Generácie Z. Znamená to, že v našich pracovných kolektívoch majú zastúpenie aj šesťdesiatnici, ale aj 20 roční mladí ľudia.
Aké sú najväčšie rozdiely medzi generáciami? Boomeri sú vo všeobecnosti orientovaní na hľadanie riešení, vyznačujú sa silnou morálkou a pokorou. Ľudia z Generácie X participujú na rôznych zmenách, prichádzajú vo svojej práci, ale aj v živote, do kontaktu s novými technológiami viac, ako generácia pre nimi. Mileniálov a Generáciu Z môžeme nazvať aj digitálnymi domorodcami, vyznajú sa vo svete technológií. Oceňujú rovnováhu medzi pracovným životom a súkromím. Mladí ľudia z generácie Z sú sebavedomí, viac cestujú, zdieľajú svoj život na sociálnych sieťach, nemajú problém meniť zamestnanie a motivuje ich najmä finančné ohodnotenie.
Základom dobrej spolupráce naprieč generáciami je komunikácia a pre všetkých aj spätná väzba. V čom sú si podobní? Ako budovať efektívnu spoluprácu medzi generáciami, ktorá by viedla k spokojnosti všetkých strán – väčšej harmónií, kreativite a vyššej produktivite?
Veľmi zaujímavú prednášku na túto tému zorganizovali minulý týždeň kolegovia z HR so psychologičkou PhDr. Luciou Vargovou Ištvanikovou, PhD.
Poskytla množstvo užitočných informácií, ktoré sa dajú aplikovať nielen na pracovisku, ale aj v súkromnom živote – v rodine, kde je tiež potrebné vyhnúť sa konfliktom, ktorých zdrojom môžu byť práve medzigeneračné rozdiely.
Ak ste sa nestihli pripojiť, prednášku nájdete na tomto odkaze:
Ako pracovať s rozmanitosťou generácií na pracovisku