Misia v botanickej záhrade splnená

Článok

Misia v botanickej záhrade splnená


Partia šikovných ľudí si za „svoju“ lokalitu počas podujatia Hutníci pre Košice zvolila Botanickú záhradu UPJŠ. To, že sme sa ráno stretli pri Mini ZOO, ktorú botanická záhrada prevádzkuje, nebola náhoda. Občianske združenie BotaniKE totiž získalo podporu na jej revitalizáciu z nášho grantového programu Spoločne pre región. Prispeli sme teda nielen finančne, ale na konci dňa aj prácou. V sobotu pomohli ruky hutníkov naštartovať proces obnovy zázemia Mini ZOO, ktorá si to po viac ako desaťročnej prevádzke vyžaduje.

Počas bežných dní sa pri voliérach pristavujú najmä rodiny s deťmi. Hlavným lákadlom je niekoľko desiatok rôznofarebných králikov, niekoľko druhov papagájov, či sliepky. Dnes tu však stojí početná skupina v jasnozelených tričkách: Kosmas Bekiaris, Marián Vranay, Branislav Klobošič, Peter Bílek, Tomáš Kolář, Peter ChytilKatarína KristiňákováEva Stanová. Pridali sa aj štipendisti Viliam KačmárJaroslav Vojaček. Peter Bencko prišiel aj so synom. V skupine sú ďalší pracanti, ktorí sú rovnako dôležití. Na tomto stanovišti to celé dopoludnie „vrie“. Po demontáži opláštenia voliér berú do rúk brúsny papier a šmirgľujú kovové konštrukcie ako o dušu. Pripravujú aj nové pletivo. Operenci sú našťastie v bezpečí svojho vnútorného zariadenia, o to sa postarali pracovníci botanickej záhrady. Andulky zahniezdili a zniesli vajíčka, nepotrebujú rozruch. Rámy voliér dostávajú nový náter – ako inak, zelený. Našťastie neprší, no od rána je veľmi teplo a dusno. Jasnozelené tričká pomaličky strácajú svoj jas...

Povyše voliér stojí altánok – naša základňa. Ten kolegyne z botanickej záhrady natierajú zvnútra i zvonku. Náter je v tomto počasí raz – dva suchý. Maľuje s nimi Zuzana Ondrejčo s dcérou, neskôr natrie aj informačné tabule. Na brigáde je prvý raz. Čo ju motivovalo? „Stretnúť kolegov a byť tu, v botanickej záhrade, lebo sa mi tu páči. Mám málo príležitostí sem prísť, tak som využila možnosť zapojiť sa. A priviedla som i svoje deti.“ Jej syn – štipendista, pracuje pri voliérach.

Neďaleko altánku sa nachádza výbeh pre ovce a kozy, ktoré sa tu zdržiavajú v medzisezónnom období – v zime a na jar. Počas leta ich vo výbehu nevidíme, ich poslaním je udržiavať porasty lesoparku ekologickým spásaním. Opotrebený výbeh potrebuje obnovu. Do jeho likvidácie sa púšťa Peter Mosný, Ján Hijj, Miloš Mitaľ, Adrian Širotník, Igor Horňák, Jaroslav Križičko a ďalší. Na opravu prístreška pre kozy a ovečky sa podujali Ján Bača a Tomáš Kollár.

A prečo prišli?
„Vždy som mal blízko k prírode a botanická záhrada umožňuje stráviť čas uprostred zelene. Vyrastal som tu neďaleko a chodieval som sem ako dieťa a mládežník veľmi často. Teraz botanickej záhrade svojím spôsobom môžem niečo vrátiť,“ prezrádza Ján Hijj.

Pridáva sa Peter Mosný: „Zlákalo ma príjemné prostredie botanickej záhrady, chcel som sa stretnúť s kolegami a zdieľať nielen ten pracovný, ale aj súkromný čas.“

Miloš Mitaľ hovorí: „Na túto akciu som prišiel aj zrelaxovať, nechať pracovné povinnosti za hlavou a odovzdať energiu iným spôsobom. Chcel som sa stretnúť s ľuďmi, ktorých poznám, spoznať tých, ktorých som nepoznal. Využil som túto príležitosť aj na rozhovor s Robertom Gregorekom, ktorý mi dal cenné rady o banánovníkoch a citrónovníkoch, ktoré pestujem.“

Kolegyne skryté uprostred stomov natierajú kari siete: Drahoslava Nagyová, Soňa Berková, Diana Mašľanová s dcérou, Stanislava Štekláčová, Barbara Kollárová a naša štipendistka Zuzana Jakubčáková. Od Diany Mašľanovej prišiel pred podujatím milý e-mail s otázkou, či registrujeme ju a jej dve Mašľančatá. Áno, registrujeme. Dokonca jedno z nich, dcéra Zuzana, je zároveň našou štipendistkou a dobrovoľnícky vypomohla aj predošlý deň počas Hutníckej kvapky krvi.

Jana Radianská s kamarátkou sa zo svojho stanovišťa vracajú usmiate a v dobrej nálade. Pomáhali s vyplievaním v okrasnej škôlke. „Milujem vyplievanie. Pre mňa je to relax. Chodievam sem pravidelne, je to moja obľúbená lokalita počas Dní dobrovoľníkov.“

Chlapci ešte rozprestierajú kamenivo v blízkosti voliér a osádzajú zrenovované vrátka pre králiky. Na malý moment ostáva vstup do voliéry bez pletiva... našťastie, králiky sme naháňať nemuseli. Pani Gregoreková z botanickej záhrady nám ponúka domáci koláčik a dobrovoľníci si prezliekajú zmočené tričká...

Robert Gregorek, zástupca riaditeľa Botanickej záhrady UPJŠ, zhrnul pracovné dopoludnie:

„Veľká vďaka oceliarom za tento krásny deň. Počasie sa nad nami zmilovalo a dalo nám šancu, aby sme urobili kus poctivej práce. Začali sme veľmi vážnym spôsobom rekonštrukciu Mini ZOO, postarali sme sa o odbúranie starého výbehu pre kozičky, čo nám otvorí priestor na to, aby sme mohli začať budovať nové oplotenie a pripraviť sa do jesene na ich opätovný príchod do tejto časti areálu. Začali sme rekonštrukciu strechy nad chovným zariadením pre kozičky, ktorá je takmer hotová, ostáva už naozaj len pár úkonov a bude plne funkčná. Niektorí kolegovia pomáhali pri rozložení kameniva na intenzívne využívané plochy, súvisiace predovšetkým s Mini ZOO, ale aj na iných miestach areálu. Kolegynky nám pomohli aj vyplievaním v okrasnej škôlke a s natieraním drevených a kovových konštrukcií, ktoré je u nás tradičné a ktoré my za bežnej prevádzky natierať naozaj nezvládneme. Okrem toho, že sa urobil kus práce, tak prítomnosť kolegov z oceliarní nám pomáha oživiť pracovné nadšenie a vrátiť sa ku stereotypným úkonom, ktoré nás tu dnes a denne zamestnávajú, takže to navodzuje aj takú tú správnu, pracovnú náladu.“

Fotogaléria: Arpád Köteles, autorka 

Prihláste sa a získajte prístup k zaujímavému obsahu

Prihlásiť sa