Miroslav Kiraľvarga: Slovensko potrebuje ekonomický reštart

Článok

Miroslav Kiraľvarga: Slovensko potrebuje ekonomický reštart


Zamestnávatelia varujú pred úpadkom výroby a upozorňujú na problémy, ktoré trápia Slovensko, ale aj celú Európu. „Vysoké daňovo-odvodové zaťaženie a ceny energií brzdia investície aj rast,“ konštatoval pre TREND prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Miroslav Kiraľvarga. Kľúčom k oživeniu hospodárstva je najmä zníženie daňovo-odvodovej záťaže, obmedzenie byrokracie a vhodné nastavenie pravidiel nielen pre energeticky náročný priemysel. Prezident RÚZ upozornil aj na potrebnú zmenu európskeho prístupu k priemyslu, ktorý by mal viac zohľadňovať prax a realitu podnikania.

Ekonomické prostredie na Slovensku sa ťažko hodnotí z pozície podnikateľa, ktorý sa snaží podnikať, zamestnávať ľudí, vyrábať, ponúkať služby, keďže toto prostredie často podlieha politickým vplyvom. Politici by sa mali častejšie pokúsiť postaviť do topánok podnikateľa zamestnávateľa. A rozmýšľať, ako ich legislatívne kroky a zámery môžu vplývať na podnikateľské prostredie, a to nielen pozitívne, ale aj negatívne.

V súčasnosti máme svoje vnútorné problémy, ktoré vieme opraviť skôr ako tie vonkajšie, ktoré k nám prichádzajú z okolitého sveta. Naprieč celou ekonomikou máme veľmi vysoké daňovo-odvodové zaťaženie. Hlavným mottom by malo byť: ďalej ho nezvyšovať. Občania a firmy prispievajú do rozpočtu svojou časťou viac ako 43 percent z celkových výkonov ekonomiky. Náklad zamestnávateľa na jedného zamestnanca znamená, že 40 percent z tejto časti odchádza štátu, čo je vysoké daňové a odvodové zaťaženie. Ak sa porovnáme s okolitými krajinami, s ktorými si konkurujeme na jednotnom trhu, často aj preto máme problém s investíciami, či už so zahraničnými, alebo s domácimi.

V oblasti energií musí niečo robiť celá Európa. Cena elektrickej energie je dva- až trikrát vyššia ako cena v USA a Číne. Cena zemného plynu v Európe je štyri- až päťkrát vyššia, ako je cena zemného plynu v Spojených štátoch a o 50 percent vyššia ako v Číne. Priemysel v Európe v takýchto podmienkach v dohľadnom čase nebude môcť fungovať. Ak sa nič nezmení tak čoskoro nie carbon leakage (situácia, keď firmy presúvajú výrobu, aby sa vyhli vysokým nákladom a reguláciám súvisiacim s klimatickou zmenou a so znižovaním produkcie oxidu uhličitého), ale energetický leakage (únik) bude taký veľký, že budeme znižovať objem priemyselnej výroby v Európe.

Celý rozhovor si môžete prečítať v našom dnešnom  Monitoringu médií, alebo si ho môžete pozrieť vo videu:

Prihláste sa a získajte prístup k zaujímavému obsahu

Prihlásiť sa