Mať doma miláčika zo zvieracej ríše je ako diagnóza. Aj s neznámymi, ale podobne orientovanými ľuďmi sa zrazu dokážeme dlho rozprávať o svojich zážitkoch, skúsenostiach, vymieňať si overené rady.
V podobnom ovzduší sa nieslo aj dnešné podujatie ženskej siete. Bolo venované útulku pre zvieratá v Haniske pri Košiciach, ktoré vedie nezisková organizácia Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov. A že ide nielen o vzájomnú pomoc, ale aj o vzájomnú lásku, bolo cítiť z rozprávania všetkých účastníkov.
O svoje skúsenosti s adopciou psa z útulku sa podelil Ján Bača, hovorca spoločnosti a riaditeľ pre vonkajšie vzťahy. Po psích šampiónoch, častokrát príliš ostrých, majú teraz vlčiaka menom Box, pretože sa našiel v papierovej škatuli neďaleko útulku. Box teda nemá „papiere“, ale má dobrú povahu, čo oceňujú všetci členovia rodiny. „Hoci je z útulku, je to náš najlepší pes,“ neskrýval spokojnosť Jano Bača.
S veľkou dávkou nadhľadu o adopcii hovorila aj Elena Petrášková, viceprezidentka pre dcérske spoločnosti a generálna právna zástupkyňa. Pôvodne Petráškovci uvažovali o šteniatku krátkosrstej maďarskej vyžly s dobrým rodokmeňom, no po urgentnej výzve z útulku u nich skončila asi 2-ročná chlpatá Beruška bez rodokmeňu i dokladu o pôvode. „Beruška našla nový domov a my sme našli vďačného a oddaného člena rodiny, s ktorým zažívame nové spoločné zážitky a ktorý nás všetkých spája.“
O podobné zážitky by sa zrejme vedel podeliť nejeden z našich čitateľov. So psíkom Alfim z útulku nakoniec odišla aj Jana Bernátová, ktorá za ženskú sieť v júni koordinovala na tomto mieste dobrovoľnícku aktivitu v rámci firemného podujatia Hutníci pre Košice. Dlhé roky bola firemnou koordinátorkou Eva Svrčeková, ktorá útulku pomáha aj vo svojom voľnom čase.
Dobrovoľnú pomoc zamestnancov oceňuje riaditeľka ÚVP Romana Šerfelová. Hutníci dobrovoľnícky pomáhajú od roku 2008 a ich pomoc je obrovská. Okrem toho, že zakaždým pokosia a pohrabú veľký areál a pripravia haldy palivového dreva na zimu, ich zásluhou pribudla veľká časť oplotenia, nových kotercov či altánkov s lavičkami pre ľudí, ktorí chodia psíkov venčiť. To je okrem adopcie alebo dočasnej opatery ďalší zo spôsobov, ako útulku pomôcť. Samozrejme, uvítajú aj:
- Finančnú pomoc (ktorá je použitá na krmivo, vakcináciu či začipovanie)
- 2 % dane z príjmu
- Materiálnu pomoc (krmivo, pelechy, deky, obojky a pod.)
V súčasnosti sa v útulku starajú o niečo viac než 200 psov, čo považujú za kritický stav a ďalších psíkov už nedokážu prijať. Najzložitejšie obdobie nastáva zvyčajne po Vianociach, keď si, bohužiaľ, v mnohých rodinách uvedomia, že pôvodne dobre mienený darček sa zmenil na nezvládnuteľnú príťaž. Aj preto má ÚVP výchovno-vzdelávací program pre školy, počas pandémie značne obmedzený, kde deti učia, ako sa v prítomnosti psa bezpečne správať a ako sa oňho zodpovedne starať. Každú sobotu na Aničke vedie únia aj výcvik psov.
Aktuálne informácie aj výzvy na pomoc zverejňuje ÚVP najčastejšie prostredníctvom facebooku.
S dobrou správou prišla v závere online podujatia Silvia Gaálová, viceprezidentka pre financovanie a líderka ženskej siete v USSK: „V rámci finančnej pomoci darujeme z Nadácie U. S. Steel Košice na materiálne zabezpečenie a činnosť útulku 25 000 eur.“
A nakoniec už len pozvánka na tento víkend, vstup je voľný!