Zmena klímy patrí spolu s veľmi rýchlym rastom svetovej populácie, rastom chudoby, znečisťovaním a degradáciou životného prostredia, ako aj potravinovou, či energetickou bezpečnosťou, ku kľúčovým výzvam 21. storočia. Navyše, v prípade zmeny klímy sa dimenzia a komplexnosť celého problému zväčšuje tým očividnejšie, čím viac si uvedomíme, že už nejde len o problém odborný, či prísne vedecký, ale zasahuje aj do ďalších významných oblastí fungovania spoločnosti.
ČO SA DEJE ?
- Povrchové teploty vytvárajú nové teplotné rekordy.
- Hladina svetových morí stúpa znepokojujúco rýchlo.
- Ľadové prikrývky neustále ubúdajú, ľadovce sú celosvetovo na ústupe.
- Naše oceány sú kyslejšie ako kedykoľvek predtým.
- Neustály nárast výskytu prírodných katastrof.
Prejavy a dopady klimatickej zmeny, resp. globálneho otepľovania, sa dosť zásadne stihli prejaviť už aj na Slovensku. Veľmi výrazný regionálny vzostup teploty vzduchu je v jednotlivých regiónoch sprevádzaný rýchlymi zmenami ďalších klimatických prvkov, predovšetkým zmeny režimu zrážok, silné búrky a lejaky striedajú dlhodobé suchá a narastajú extrémne výkyvy počasia.
Ako vieme prispieť k spomaleniu klimatickej krízy?
- Znížiť spotrebu energie a zvýšiť účinnosť jej využívania.
- Zmeniť návyky cestovania a preferovať skôr hromadnú ako individuálnu dopravu. Na kratšie vzdialenosti buď chodiť pešo, alebo bicyklom.
- Šetriť vodou, racionálne využívať vodu, snažiť sa zachytávať vodu v krajine.
- Znížiť množstvo vytvorených odpadov, recyklovať, separovať, kompostovať a kupovať výrobky s minimálnym množstvom obalu.
- Podporovať tieto myšlienky aj v rámci svojej komunity, okolia a podobne.
Potrebné je konať hneď, záleží na každom z nás.
Zdroj:www.ekokalendar.sk; www.shmu.sk