Aké druhy vtákov našli u nás domov

Článok

Aké druhy vtákov našli u nás domov


Počas minuloročnej jesene a zimy sme robili monitoring vtáctva vo vybraných lokalitách USSK – na telese Suchej haldy a ČOV Sokoľany, kde sa predpokladala najvyššia diverzita a význam pre migrujúce a zimujúce vtáky.

Cieľom monitoringu bolo zhodnotiť diverzitu vtákov v mimo hniezdnom období a získať tak prvotné podklady pre stanovenie diverzity vtákov v týchto priemyselných, ale pre biodiverzitu potenciálne významných biotopov.

V tomto období sme navštívili dané územia 14 krát a zaznamenali sme spolu 77 druhov vtákov na Suchej halde vrátane akumulačných nádrží a 51 druhov v ČOV Sokoľany.

Patrili k nim aj viaceré vzácne druhy ako orol kráľovský, sokol rároh, kaňa močiarna, jastrab veľký, výr skalný, alebo zriedkavo sa vyskytujúce druhy na Slovensku: snehuľka severská, myšiak severský, myšiak hrdzavý a ľabtuška červenohrdlá.

Bol to prvý pokus systematickejšie spoznať ornitologickú faunu doteraz veľmi málo skúmaného územia a ukázalo sa, že aj takéto biotopy môžu byť pre vtáctvo veľmi zaujímavé. Niektoré druhy vtákov ho využívajú kvôli dostatku pokoja, keďže ide o územia neprístupné pre verejnosť (orol kráľovský, výr, alebo aj potápka čiernokrká na akumulačných nádržiach pri halde), iné druhy vtákov uprednostňujú dostatok neskoro kosených burín so semenami na rekultivovaných svahoch Suchej haldy (stehlíky, pinky), dostatok hlodavcov (sokol myšiar, myšiaky) a ďalším druhom vtákov možno daná lokalita pripomína bezlesné prostredie z ich domovských krajín (ľabtuška červenohrdlá, snehuľka severská). Pri niektorých druhoch prekvapili aj pomerne vysoké počty, čo svedčí o význame území ako dôležitých zhromaždísk: napríklad 1 700 kačíc divých na akumulačných nádržiach pri Suchej halde, 4 rybáriky a 3 chriaštele vodné v areáli ČOV Sokoľany, 16 sokolov myšiarov a 7 myšiakov hôrnych na Suchej halde.

Na základe súčasného poznania charakteru biotopov na týchto územiach sa už teraz dá predpokladať, že rovnako zaujímavé ako migračné obdobie, môže byť aj hniezdne obdobie, keď bude územie obsadené škovránkami poľnými, žltochvostmi domovými, ale určite aj pipíškami chochlatými a ešte vzácnejšími skaliarikmi sivými.

Otázkou však ostáva, aký význam majú študované plochy počas zvyšku zimného obdobia, jarnej migrácie, ale predovšetkým počas hniezdenia a výchovy mláďat? Odpovede nám môže poskytnúť len dlhodobý systematický monitoring.

Z výsledkov dlhodobého monitoringu s dôrazom na hniezdne obdobie, znalosti územia, ale aj biológie a ekológie druhov, bude následne možné navrhnúť opatrenia, ktoré zvýšia biodiverzitu lokalít. Ťažkým priemyslom zdanlivo zničené a významne pozmenené nepôvodné biotopy, tak môžu mať v budúcnosti vďaka environmentálne zodpovednému podnikaniu USS Košice význam aj pre ochranu prírody a biodiverzity. 

Titulná fotografia je zo 7. novembra 2024 - snehuľky severské, halda.

Prihláste sa a získajte prístup k zaujímavému obsahu

Prihlásiť sa